J.Viršilienės ir G.Zabielos knyga „Atgimę piliakalniai“

posted in: Naujienos | 0

2018 metų gruodžio pradžioje pasirodė Lietuvos archeologijos draugijos leidinys „Atgimę piliakalniai“. Knygos leidybą iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Šis leidinys reprezentuoja išskirtinį Lietuvos paveldą – piliakalnius. 2018 m. lapkričio mėnesį jų žinoma 926, ir šis skaičius vis dar didėja, pavyzdžiui, 2018 m. identifikuoti 5 nežinomi piliakalniai. Piliakalniai – labiausiai matoma ir suvokiama archeologijos paveldo rūšis, viduramžių pilių ir istorinių įvykių vietos, kurių kultūriniuose sluoksniuose glūdi informacija apie ilgą, maždaug 2500 metų, krašto praeities laikotarpį.

2017-ieji, Lietuvoje paskelbti piliakalnių metais, tapo gražia įžanga pasitinkant atkurtos Lietuvos šimtmetį ir savotiškai priminė, kad mūsų valstybės ištakos siekia priešistorinius laikus. Praeities sąsają su šiandiena atspindi nepriklausomoje Lietuvoje sutvarkyti piliakalniai. 100 atrinktų piliakalnių, pristatomų šioje knygoje, tarsi simbolizuoja Lietuvos šimtmetį. Taigi mūsų valstybės šimtmetis yra ir piliakalnių atgimimo šimtmetis.

2018 m. pavasarį Lietuvos archeologijos draugija kreipėsi į savivaldybes ir regioninius parkus su prašymu nurodyti sutvarkytus piliakalnius. Iš 27 rajonų ir 17 regioninių parkų gauta informacija tapo šios knygos pagrindu. 2018 m. pavasarį–rudenį apvažiuota apie trečdalis Lietuvos piliakalnių ir įvertinti atlikti tvarkymo darbai. Kartu iškilo ir paprastas klausimas – ką galima laikyti sutvarkytu piliakalniu, nes atliktų darbų mastas labai skyrėsi. Sutvarkytu laikomas piliakalnis, kuriame išryškintas ir nuo įvairių išorinių veiksnių apsaugotas jo autentiškumas: pašalinti želdiniai, įrengta lankymo infrastruktūra, informacinės priemonės, pašalintos avarinės grėsmės, atlikti rekonstrukcijos darbai, specialūs tyrimai. Ši informacija pateikta suvestinėje lentelėje knygos pabaigoje.

„Atgimę piliakalniai“ – tai ir fotoalbumas, išsiskiriantis didelėmis meniškomis piliakalnių nuotraukomis iš oro, tuo pačiu tai ir išsamus piliakalnių tvarkymo vadovas su piliakalnių žemėlapiais, jų tvarkymo rekomendacijomis ir nuotraukose pateikiamais geriausiais jų pavyzdžiais. Šis 220 puslapių reprezentatyvus leidinys bus naudingas ne tik kultūros paveldo mylėtojams, puoselėtojams, bet ir piliakalnių tvarkymo specialistams.

 

Rėmėjas: