Profesorės Marijos Gimbutienės skaitymai –
Lietuvos archeologijos draugijos ir Lietuvos nacionalinio muziejaus inciatyva
2006 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
2007 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
2008 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
2009 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
2010 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
2011 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
2012 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
2013 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
2014 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
2015 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa
Simboliškai šie skaitymai, kurių metu visuomenė turi puikią progą apie archeologiją sužinoti iš pirmų lūpų – daugiau ir išsamiau, yra dedikuojami profesorei Marijai Gimbutienei.
M. Alseikaitė-Gimbutienė 1921 m. sausio 23 d. gimė okupuotame Vilniuje, studijas pradėjo Kauno Vytauto Didžiojo universitete, o dramatiškai klostantis politiniams įvykiams, 1942 m. pabaigė Vilniaus universitetą.
1944 m. vasarą su šeima pasitraukė į Tiubingeną Vokietijoje, kur 1946 m. apgynė filosofijos mokslų daktarės darbą. 1949 m. M. Gimbutienė visam likusiam gyvenimui persikėlė į Jungtines Amerikos Valstijas, dirbo Harvardo, o nuo 1963 m. – Kalifornijos universitete. Mirė 1994 m. vasario 2 d. Los Andžele, buvo palaidota Kauno Petrašiūnų kapinėse.
Marija Gimbutienė, kitaip – Gimbutas, yra geriausiai pasauliui žinoma lietuvių archeologė, specifinės archeologijos mokslo šakos – archeomitologijos pradininkė ir daugelio darbų, skirtų Senosios Europos civilizacijai autorė. Pastarųjų darbų dėka M. Gimbutienės vardas žmonėms daugelyje pasaulio šalių nuo Kanados iki Australijos reiškia ne vien archeologijos mokslą. Apie praėjusių epochų vertybes mokslininkė savo darbuose pasakojo taip įtaigiai, jog pati ėmė keisti šiuolaikinę visuomenę ir tą daro iki šiol.