Lietuvos archeologijos draugija

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
El. paštas Spausdinti

2005 metų archeologai -

dr. Gintautas Zabiela ir Zenonas Baubonis

 

AtlasasI2005 metų archeologo titulas vienbalsiai teko iki šiol didžiausios ir sunkiausios lietuvių archeologų knygos – Lietuvos piliakalnių atlaso (Vilnius, 2005, t. 1–3) – autoriams Zenonui Bauboniui ir dr. Gintautui Zabielai. Du archeologai suvienijo jėgas dėl piliakalnių, kurie jau daug metų dominavo jų profesinėje veikloje ir gyvenime. Pirmasis – gamtos jėgų ardomų piliakalnių gelbėjimo ir tvarkymo iniciatorius, antrasis – jų tyrinėtojas, turintis visą šiam darbui deramą patirtį ir pavydėtiną atkaklumą.

G. Zabielai piliakalniai – priešistorinės ir ankstyvųjų istorinių laikų Lietuvos kultūros ašis. Tai geriausiai pažįstamas Brūkšniuotosios keramikos kultūros gyvenviečių tipas, lietuvių medinių pilių vietos ir viduramžių dvarų ištakos. Turint omenyje, jog piliakalniai yra visuomenėje geriausiai žinoma archeologijos paveldo dalis, nuodugnus ir visapusiškas jų pažinimas buvo ir yra laikytinas vienu iš svarbiausių mūsų archeologijos uždavinių.

kaltinenai_lad6942_kadras36a_2004geg19

Rengiant Atlasą. Žvalgomas Kaltinėnų piliakalnis, Šilalės r. Z. Baubonio nuotr., 2004 m.


Lietuvos piliakalnių atlasas
nėra pirmasis bandymas į vieną vietą surinkti tai, ką tyrėjams iki šiol pavyko sužinoti apie piliakalnius. Tačiau šiandien jis užima išsamiausio ir kokybiškiausio atlaso vietą. Tekstais, brėžiniais, piešiniais, nuotraukomis ir schemomis jame pristatomi 825 piliakalniai, suskirstyti į grupes pagal administracinę priklausomybę. Visos šios vietos ir dar daugelis kitų, kuriose piliakalnių nerasta, autorių buvo išžvalgytos per rekordiškai trumpą laikotarpį nuo 2003 m. rudens iki 2004 m. žiemos.

Idėja atnaujinti visus sovietmečiu išleistus Lietuvos archeologijos atlaso (Vilnius, 1974–1979, t. 1–4) tomus, įskaitant ir skirtąjį piliakalniams, nėra nauja. Specialistų rate ši mintis pastarąjį dešimtmetį kyla periodiškai.

atlasas_pasulniskes2

Zenonas Baubonis žvalgant pirmą naują piliakalnį po Atlaso išleidimo. Pašulniškės, Vilniaus r. V. Vaitkevičiaus nuotr., 2006 m.

Tačiau Z. Baubonis ir G. Zabiela, palaikomi Krašto apsaugos ministerijos, Kultūros paveldo apsaugos departamento ir viešos įstaigos Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos, nuo žodžių perėjo prie darbų.

Projekto eiga, o svarbiausia, jo rezultatas rodo, kiek daug gali nuveikti du žmonės! Z. Bauboniui ir G. Zabielai, regis, nebuvo kliūčių, kurių jie neįveiktų ir ribų, kurių jie neįstengtų peržengti, apimti Lietuvos piliakalnių atlaso idėjos.

2006 m. pasirodė internetinė duomenų bazė Lietuvos piliakalniai, leidusi susipažinti su Z. Baubonio ir G. Zabielos surinkta informacija apie piliakalnius dar platesniam besidominčiųjų piliakalniais ratui.

Piliakalniu_paieskos

Naujų Lietuvos piliakalnių paieškos tęsiamos. Vaitkevičiaus nuotr., 2010 m.

 

 


Lietuvos piliakalnių atlaso pristatymas
Krašto apsaugos ministerijos akimis

 

 

Nuostatai 2006 metų archeologas 2007 metų archeologas 2008 metų archeologas

 

Aktualijos

Gautas kvietimas dalyvauti seminare "Gender and Change in Archaeology"
Skaityti daugiau...
 
Gautas kvietimas teikti straipsnius "Journal of Computer Applications in Archaeology" (JCAA).
Skaityti daugiau...
 
Kviečiame dalyvauti konferencijoje „Urban Cultures in the Baltics (from the Middle Ages to the 20th Century)“.
Skaityti daugiau...
 

Rėmėjai

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis