Lietuvos archeologijos draugija

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą

doc. dr. Arūnas Baublys

El. paštas Spausdinti PDF
 
baublysarunas
Institucija, pareigos Klaipėdos universitetas, Humanitarinių mokslų fakultetas, Teologijos katedra, vedėjas; Evangeliškosios teologijos centras, direktorius
Adresas H. Manto g. 84, LT-92294 Klaipėda
Telefonas (8~46) 398980
El. pašto adresas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Gimiau 1960 m. spalio 27 d. Biržuose. 1978 m. baigiau Biržų miesto 2-ąją vidurinę mokyklą.

1983 m. baigiau Vilniaus universiteto Istorijos fakultetą.

Archeologo karjerą pradėjau labai kurioziškai. Nuo 1986 m. dirbau Biržų krašto muziejuje „Sėla“, tuo pačiu metu (nuo 1984 iki 1989 m.) dirbau valandininku Respublikiniame kultūros darbuotojų tobulinimosi institute, Bibliotekininkystės ir muziejininkystės katedroje, kur dėsčiau LDK numizmatikos kursą muziejų darbuotojams. Jau tada teko susidurti su niokojamo ir žalojamo Biržų senamiesčio problematika. Naujų objektų senamiestyje statyba tuo metu visai nebuvo derinama su ir taip silpna paminklosaugine institucija. 1988 m. rudenį visai greta buvusio XVI a. miesto centro pradėti spėriai statyti „modernūs“, t.y. gigantiški, rajoniniai kultūros rūmai. Statinys ne tik naikino visai netirtą kultūrinį senamiesčio sluoksnį. Jis turėjo negrįžtamai sunaikinti senamiesčio kvartalinę struktūrą, nušluojant vienintelį išlikusį XVI a. pabaigos – XVII a. pradžios gyvenamąjį pastatą.

Pamenu, kaip senajame Lietuvos istorijos instituto Archeologijos skyriuje su habil. dr. Vytautu Kazakevičiumi kūrėme raštą, siekdami sustabdyti jau vykstančius darbus. Pavyko. Atvyko galinga komisija, kuriai vadovavo anuometinis kultūros viceministras, buvo rajono vykdomojo komiteto, partijos komiteto atstovai. Sulipę į pamatų duobę, kuri, matyt, iš vakaro statybininkų buvo gerai išvalyta nuo viso „paminklosauginio šlamšto“ valdžios vyrai aiškino, kad čia nieko vertingo nėra, o mano surinkti radiniai yra veikiau iš atsitiktinio, supiltinio sluoksnio. Atmosfera buvo jau gerokai įkaitusi, kai vienas iš vilniečių komisijos narių, atsakingas pareigūnas už paveldo saugojimą Lietuvos mastu, šaukdamas, kad viskas kas čia matosi yra nieko neverti likučiai, tarsi norėdamas padėti tašką spyrė į perkasoje matomus pamato likučius koja. Pamatuko akmenys nuo smūgio išvirto į perkasos dugną, o su jais, ten pat, prie mano kojų, nusirito keli renesansinių koklių likučiai ir kelios pažaliavusios varinės Jono Kazimiero infliacinių vario šilingų monetos. Po akimirkos trukusios spengiančios tylos nugriaudėjo visų susirinkusiųjų homeriškas juokas, o viceministras žvelgdamas į savo pavaldinį tarė: „Nieko nepadarysi, Jūs pats, ką tik įrodėte priešingą teiginį...“  Toliau sekė labai proziški dalykai – atviras lapas, sąmata, lauko darbai ir t.t.

1989 m. mano iniciatyva, Biržų muziejuje buvo įsteigtas archeologijos skyrius, kurio pagrindiniu uždaviniu tapo Biržų tvirtovės ir tuo metu labai niokojamo senamiesčio tyrimai. Iš aktyvaus archeologijos tiriamojo darbo pasitraukiau 1993 m., kai dirbti ir gyventi persikėliau į Klaipėdą.

 

Archeologinių tyrimų interesai

XVI–XVII a. senamiesčiai, bastioninės tvirtovės, protestantų kulto pastatai, „pramoninė archeologija“ ir LDK laikotarpio vidinės vandens komunikacijos (šliuzai, kanalai ir t.t.).

 

Tyrinėti archeologijos objektai

Biržų senamiestis, Biržų bastioninė tvirtovė, Kriauklių senovės gamybos vieta, Širvėnos ežero sala Alba. Žvalgyti Biržų ir Pasvalio rajonų galimi archeologiniai objektai.

 

Vykdoma archeologinės informacijos sklaida

1. Baublys A. Archeologiniai tyrimai Biržuose, J. Janonio a. rytinėje dalyje 1990 –1991 m.- Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1990 ir 1991 m.-V.: 1992 [d.] 2, p. 9 – 10.

2. Baublys A. Biržų, rotušės g. 28, archeologiniai tyrimai.- Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1990 ir 1991 m.-V.: 1992 [d.] 2, p. 10 – 11.

3. Baublys A. Biržų tvirtovė ir miestas – Lietuvos DK protestantų mecenatų kunigaikščių Radvilų rezidencija (XVI – XVII a.).- Protestantizmas Lietuvoje: istorija ir dabartis.-V.: 1994 p. 138 – 149.

4. Genys J., Baublys A. Biržų pilis ir miesto įtvirtinimai.- Kn.: Lietuvos pilių archeologija.- Klaipėda: Klaipėdos universiteto leidykla, 2001, p.199-230. ISBN 9955-456-45-0.

Klaipėdos universiteto Evangeliškosios teologijos specialybės studentams 1995–2000 m. skaičiau speckursą „Biblijinė archeologija“. Nuo 1998 m. iki dabar skaitau Klaipėdos universiteto istorijos specialybės studentams paskaitų kursą „Istorijos mokslo pagalbinės disciplinos“.

1989–1993 m. laikotarpyje teko organizuoti 2 archeologines konferencijas ir dalyvauti dar keliose.

 

Pomėgiai

Kelionės, knygos, numizmatika.

 

Aktualijos

Gautas kvietimas dalyvauti seminare "Gender and Change in Archaeology"
Skaityti daugiau...
 
Gautas kvietimas teikti straipsnius "Journal of Computer Applications in Archaeology" (JCAA).
Skaityti daugiau...
 
Kviečiame dalyvauti konferencijoje „Urban Cultures in the Baltics (from the Middle Ages to the 20th Century)“.
Skaityti daugiau...
 

Rėmėjai

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis